Įkurta 2007 m., „Lesė“ užsiima gyvūnų globa ir sterilizacija. Nuo įsikūrimo radome namus 6000 gyvūnų ir finansavome sterilizaciją daugiau nei 2100 gyv., dėl kurių nereikalingų gyvūnų skaičius turėtų būti mažesnis bent 8300 per metus.

Tiesioginė transliacija iš Vilniaus prieglaudos kačių kambarių Nr. 1 ir Nr. 2 :)

2% parama (plačiau >>)

 

Loading
LT / EN

Komentarai

Hikerwithdog (0:26) >>
Ji buvo nepaprastai gero būdo katė. Vakar ją palydėjau į amžinybę :( Nebebuvo įmanoma...
Dzy (17:00) >>
Didelis aciu Jums :)
Lapke (22:15) >>
Tenka pripažinti, kad Kazytė - ne itin fotogeniška. "Gyvenime" - gražuolė fainuolė pusiau...
Nesta (14:47) >>
Smulkutė, dailutė katytė. Labai prieraiši, lipšni, nori būt šalia žmogaus, glostoma ( tik...

Kačių sterilizacija ankstyvame amžiuje

Sterilizacija yra viena seniausių chirurginių procedūrų, atliekamų naminiams gyvūnams, bet yra nedaug mokslinės informacijos dėl tinkamiausio kačių sterilizavimo amžiaus. Tradiciškai, Jungtinėje Karalystėje katės sterilizuojamos nuo 6 ar 7 mėnesių, bet nemažai patelių, ypač gyvenančių laukinėmis sąlygomis, jau būna apvaisintos iki šio amžiaus. Dabartinė vyresnių nei 6 mėnesių kačių sterilizacijos praktika nėra paremta objektyviais moksliniais duomenimis, tačiau išsivystė iš nusistovėjusio papročio, nes didžiajai daliai veterinarų paranki anestezija ir chirurginiai protokolai, kurių jie išmoko veterinarijos mokyklose sterilizuodami jaunas subrendusias kates. Kadangi nėra prieštaraujančių veterinarinių duomenų, kada sterilizacija turi būti atlikta – tai daugiau asmeninis praktikuojančio veterinaro požiūris.

Sterilizacija jauname amžiuje apibrėžiama kaip sterilizacija prieš reprodukcinių galimybių pradžią. Katės lytinį subrendimą pasiekia gana skirtingai- patelės, būdamos 4-21 mėnesių amžiaus, ir patinai- 8-10 mėnesių. Gimimo sezonas, aplinka, vystymosi raida, mityba ir infekcinės ligos gali daryti įtaką lytinio subrendimo amžiui. Ankstyvasis lytinis subrendimas dažnas patelėms, esančioms lytiškai aktyvių patelių ir patinų aplinkoje, bei patelėms, gimusioms vėlyvą pavasarį arba vasarą. Laukinės patelės neretai subręsta anksti, dažnai lytinio subrendimo amžius siekia 4-5 mėnesius, todėl jos rujoja tris kartus metuose.

Šis straipsnis apžvelgia veterinarinius sterilizacijos jauname amžiuje aspektus. Pasaulinės gyvūnų apsaugos bendruomenės (World society for the Protection of Animals, WSPA) veterinarų chirurgų, dirbančių benamių ir laukinių kačių kontrolės programose visame pasaulyje, patirtis parodė, kad jei jauni kačiukai yra sveiki ir naudojama gera chirurginė technika, mažai tikėtina, kad iškils kokių problemų, jei sutelkiamas tinkamas dėmesys į slaugą prieš ir po anestezijos. Turi būti stebimi kvėpavimo bei širdies ir kraujagyslių fiziologijos pokyčiai, vaistų apykaita ir termoreguliacija bei kiti faktoriai. Pabrėžiama, kad reikia labai kruopščiai atrinkti sveikus kačiukus operacijai ir būtina pasirūpinti hipotermijos, hipoglikemijos ir kraujo netekimo prevencija.

Benamių ar sulaukėjusių kačių operacija ne visada įmanoma esant geroms klinikinėms sąlygoms, bet tai neturėtų atgrasyti veterinarų nuo paties bandymo atlikti procedūrą. Nors jauni kačiukai gali atrodyti gležni, jie atsigauna žymiai greičiau, nei vyresnės katės ir,  laikantis konkrečių paprastų kriterijų, juos lengviau operuoti. Operacijos šalutinio poveikio tikimybė yra nedidelė ir kačiukai sveiksta be komplikacijų. 7-12 savaičių kačiukų operacijos naudojant šiuolaikinius anestetikus yra saugios. Jauni kačiukai turi būti laikomi šiltai gijimo metu, išgyjama labai greitai – jie paprastai atsigauna po 30-90 minučių lyg nieko nebūtų nutikę. Chirurginių įgūdžių reikia tokių pačių, kaip ir atliekant procedūras suaugusioms katėms. Organus lengva atskirti, nes nėra riebalų. Šios procedūros leidžia sumažinti operacijos laiką, geriau matomi  pilvo ertmės vidaus organai ir atsigauvimui po anestezijos, reikia mažiau pastangų, prabundama greičiau.

Veterinarai, įgiję patirties sterilizuojant kates jauname amžiuje, visada pastebi, kad sterilizuoti 7 savaičių kačiuką daug lengviau nei 7 mėnesių katę. Patelės kiaušidžių pašalinimas yra lengvesnis ir greitesnis 6-7 savaičių amžiaus kačiukams nei 6-7 mėnesių amžiaus katėms, nes yra nedidelis kiekis poodinių riebalų, trukdančių priėjimą prie pilvo ertmės, o kraujagyslių nebuvimas sumažina hemoragiją (kraujavimą). Surasti organus nėra sudėtingiau nei vyresnei katei. Jaunos moteriškos lyties katytės, nors gimda ir maža, kiaušidės yra neproporcingai didelės ir jų padėtis tikslesnė nei vyresnių kačių. Reikalingas tik mažytis pjūvis ir nesvarbu, ar operuojant pjūvis atliekamas per vidurį ar iš šono. 6-7 savaičių vyriškos lyties kačiuko kastravimas užima panašiai laiko, kaip ir 6-7 mėnesių amžiaus katinui, be to, lengviau pašalinti sėklides. Jei katės jaunikliui turi nusileisti sėklidės, jos taip ir padarys per pirmąsias dvi gyvenimo savaites ir techniškai nėra jokių priežasčių, kodėl kastracija negalėtų būti atliekama, kai tik jos nusileidžia – jei jos matomos, jos gali būti pašalintos.

Norint išvengti hipotermijos, hipoglikemijos ir kraujo netekimo, siūlomos šios atsargumo priemonės:

 

1. Hipotermija

Veikiamas anestezijos gyvūnas praranda kūno šilumą ir tai dažniau pasireiškia jauniems kačiukams. Norint neutralizuoti šią problemą, reikia:

ruošiant kačiuką operacijai, nukirpti kiek galima mažiau plaukų ir nenaudoti alkoholio, kuris greitai išgaruoja bei ištraukia kūno šilumą. Naudoti šiltą Chlorhexidine, atskiestą fiziologiniu tirpalu arba šiltu vandeniu bei Betadine.

naudoti daug rankšluosčių ant operacinio paviršiaus, ypač jei tai nerūdijantis plienas, kurie padeda sulaikyti šilumą.

padėti karšto vandens buteliuką, įsuktą į rankšluostį, palei atloštą kačiuką. Taip pat galima naudoti chirurginę pirštinę, pripildytą karštu vandeniu ar plastikinį mineralinio vandens butelį.

laikyti kačiuką šiltai atsigavimo metu šalia jo padedant į audeklą įsuktą karšto vandens butelį. Nepamiršti apie tinkamą oro kondicionavimą. Dėl didelės nudegimų rizikos nenaudoti elektrinių šildymo pagalvių.

2. Hipoglikemija

Jauno kačiuko kraujo gliukozės lygis gali greitai tapti per žemas. Reikia sušerti ketvirtį normos įprasto ėdalo vieną valandą prieš operaciją arba mažais kiekiais duoti Karo sirupo prieš operacijos pradžią. Kai tik kačiukas pabus arba po valandos, reikia nedideliais kiekiais duoti ėdesio. Kaip papildomą atsargumo priemonę, turėti po ranka truputį gliukozės tirpalo pooperaciniam, intraperitoniniam arba intraveniniam naudojimui, jei reikia.

Taip pat tinka medus ir gali būti naudojamas užtepant tiesiai ant dantenų, kur jis bus greitai absorbuotas bei teigiamas poveikis pasireikš labai greitai.

3. Švelnumas

Gimda labai maža ir su ja turi būti elgiamasi švelniai. Šešių mėnesių ar vyresnėms katėms galima naudoti gan nemažai jėgos gimdos rago traukimui, norint pasiekti kiaušidę. Labai jaunam kačiukui tai turi būti atliekama švelniai, kadangi jungtis tarp rago ir kiaušidės yra silpna ir gali nutrūkti bei kiaušidė gali sugrįžti į pilvo ertmę. Vis dėl to, mažam kačiukui lengva rasti kiaušides, net jei taip ir atsitiktų.

Operacijos pabaigoje, laukiniams kačiukams turėtų būti pakirptas kairės ausies galiukas – taip jį galima universaliai atpažinti, kad tai – sterilizuotas katinas. (Žr. Pasaulinės gyvūnų apsaugos bendruomenės informaciją dėl ausų pakirpimo.)

Sterilizacijos ankstyvame amžiuje privalumai

Kiaušidžių ir gimdos pašalinimas net tik užkerta kelią nepageidaujamų kačiukų gimimui, bet taip pat apsaugo patelę nuo ateityje galimų kiaušidžių ir gimdos susirgimų. Sterilizacijos privalumai yra tokie patys bet kokiame amžiuje: sumažinama reprodukcinių sutrikimų bei krūtinės navikų rizika.

Kačių imunodeficito virusas, lėtai ardantis imuninę sistemą, daugeliui kačių, kurioms išsivysčiusios antrinės nekontroliuojamos infekcijos, plinta per nesterilizuotų kačių kovas ir įkandimus. Kai kurios epidemiologinės studijos parodė, kad šis virusas labiau paplitęs tarp laisvai klajojančių patinų, ypač kuriems yra buvę pūlinių įkandimo vietoje. Jei patelė užkrečiama poravimosi metu, dabartiniu vertinimu manoma, kad apie 25% jos pagimdytų kačiukų greičiausiai bus užsikrėtę.

Kačių leukemijos virusas yra onkologinis virusas, kuris gali sukelti vėžinius susirgimus. Daugeliui užsikrėtusių kačių taip pat išsivysto kiti sunkūs nevėžiniai susirgimai, tokie kaip anemija, lemianti dar didesnį kačių mirtingumą. Kačių leukemijos virusas taip pat gali sukelti imunosupresiją, kuri, kaip ir kačių imunodeficito virusas, padaro kates pažeidžiamas infekcijoms, kurioms paprastai jos turi atsparumą. Virusas aptinkamas visose kūno išskyrose, jo pernešimas seilėmis yra dažniausiai pasitaikantis ligos perdavimo būdas, tad pakartotinis įkandimas gali būti didesnės infekcijos rizikos priežastis. Užkrėsta patelė beveik neabejotinai perduos infekciją visiems kačiukams, kurių ji susilauks. Todėl sterilizacija jauname amžiuje yra pagrindinė priemonė norint apsaugoti kates nuo šių susirgimų.

Ar yra kokių ilgalaikių neigiamų pasekmių sveikatai?

Keletas neseniai atliktų studijų vertino būtent 7 savaičių kačiuko ankstyvos sterilizacijos pasekmes lyginant su labiau įprasta 7 mėnesių amžiaus kačių sterilizacija. Šių studijų metu nebuvo rasta jokių pastebimų skirtumų, susijusių su amžiumi ar su operacija susijusia rizika. Elgsenos bei fizinis vystymasis progresuoja panašiai abejose kačių grupėse. Neaptikti jokie šlaplės diametro pokyčiai, vadinasi nėra tikėtina, kad ankstyvoji sterilizacija padidintų šlaplės užblokavimo riziką. Studijos taip pat parodė, kad kačiukai, sterilizuoti ankstyvajame amžiuje, dažnai prieraišesni prie žmogaus bei ramesni, švelnesni, mažiau tikėtina, kad klajos ir išlaikys ilgiau nebrandžią elgseną – visa tai yra daugelio naminių gyvūnų savininkų trokštami kačių ir kačiukų bruožai.

Išvada

Benamių ir laukinių kačių kontrolė yra didelis iššūkis, su kuriuo susiduria gyvūnų globos organizacijos visame pasaulyje. Maži mieli kačiukai labai greitai tampa dauginimosi mašinomis ir juo labiau laukiniams kačiukams artėjant prie šešto mėnesio, tuo juos sudėtingiau sugauti. Jei veterinarijos gydytojai taikytų kačiukams sterilizaciją jauname amžiuje, rezultatas būtų tiek nereikalingų gyvūnų, tiek masinio užmigdymo atvejų ženklus sumažėjimas.

Sterilizacija, atliekama jauname amžiuje, leidžia veterinarams dirbti kartu su gyvūnų globos organizacijomis, siekiant sumažinti nereikalingų gyvūnų skaičių, bei visuomenėje būti laikomais lyderiais gyvūnų gerovės užtikrinime. Sterilizacija jauname kačiukų amžiuje yra neįkainojamas įrankis, padedantis užkirsti masinės benamystės ir sulaukėjimo problemas.

WSPA

World Society for the Protection of Animals (WSPA) yra tarptautinė organizacija, veikianti daugiau nei 90 šalių ir jungianti daugiau nei  400 narių. WSPA turi atstovų Jungtinėse Tautose (JT), Europos Taryboje (ET) ir bendradarbiauja su Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) ir Europos naminių gyvūnų veterinarijos asociacijos federacija. Pet Respect yra WSPA departamentas, kuris siekia pagerinti naminių gyvūnų padėtį. 

Originalus dokumentas:

Kastravimas ankstyvame amžiuje/WSPA/2001 (anglų k.)

Pagal Anne Haughie išvertė Monika Vaitkutė
Šaltinis:  WSPA, 2001

Sukurta: 2008-06-12
Naujienos numeris: 1310
Peržiūrėjimų skaičius: 70242

« grįžti

Komentarai

Vaiwa („Lesė“, Vilnius) (2008-06-29)
Nežinojau, kad galima sterilizuoti tokius mažus kačiukus. Bet ar kas nors Lietuvoje apsiima tokiom operacijom?


Komentarus gali palikti tik prisijungę lankytojai.
Viešoji įstaiga „Lesė“. Įm. kodas: 300709225. Adresas: Savanorių pr. 33-91, 03128 Vilnius (laiškams).
Tel. 8-605-33452 (Vesta). El. paštas: info@lese.lt. Bendra a/s: LT647044060005976183 (SWIFT: CBVILT2X) 
Statistika Prisijungę: 58